MUZEJ CROATA INSULANUS | STALNI POSTAV MUZEJA CROATA INSULANUS GRADA PRELOGA
STALNI POSTAV MUZEJA CROATA INSULANUS GRADA PRELOGA

U stalnom postavu Muzeja Croata insulanus Grada Preloga „Naivna umjetnost – hrvatski ponos“ na prvom katu nalazi se donatorska zbirka prof. dr.sc. Matije Berljaka koja sadrži reprezentativna djela pionira naivne umjetnosti poput Ivana Generalića, Franje Mraza, Ivana Večenaja, Ivana Rabuzina, Ivana Lackovića Croate i drugih. Naivna umjetnosti nastaje promišljanjem Krste Hegedušića o autentičnom likovnom izrazu naše domaće sredine, njezinih ljudi i običaja. Godine 1932. Krsto Hegedušić osnovao je Hlebinsku slikarsku školu koju su u samom početku pohađali Ivana Generalić i Franjo Mraz. Slikalo se na staklu, isprva običnom prozorskom slatku sa improviziranim kistom od konjskog repa iz čega se razvila tehnika koja karakterizira naivnu umjetnost: ulje na staklu. Najčešće teme su podravski krajolik, seljaci, radovi na polju, cvijeće, kućice, kola, mlinovi, napuštena sela. Najveći broj djela u Muzeju Croata insulanus Grada Preloga pripada Ivanu Lackoviću Croati, reprezentativnim uljima na staklu ističu se Ivan Generalić, Ivan Večenaj, Mijo Kovačić, Slobodan Ivičević, Kata Dolenec, Franjo Ružman Brko, akvarelima i litografijama Ivan Rabuzin. Skulpturama u drvu dašak prošlog života donosi Ljubica Matulec, dok u terakoti raznolike motive izrađuje Izidor Popijač.